Drukuj

b_150_100_16777215_00_images_AAA.jpg#PoznajPolskę

W dniu 8 czerwca 2022r. uczniowie rozpoczęli swoją podróż zorganizowaną w ramach programu rządowego „Poznaj Polskę”. Na początek zatrzymaliśmy się w Krośnie.
W Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej dzieci wzięły udział w warsztatach rękodzielniczych,
w czasie których malowali drewniane ptaki różnokolorowymi wzorami według własnego pomysłu. Dzięki nowoczesnej technologii odbyli interaktywne spacery po nowoczesnej przestrzeni, podczas których poznali życie codzienne, lokalne historie i dawne zwyczaje mieszkańców, a także wysłuchali legendy związanej z miastem. Aktywna forma zajęć sprawiła, że dzieci z zaangażowaniem i ciekawością podejmowały zadania.

 Kolejnym miejscem, które odwiedziliśmy było Muzeum Przemysłu Naftowego w Bóbrce. Zobaczyliśmy dwa czynne do dziś szyby naftowe o nazwach „ Franciszek” i „Janina”. Zwiedziliśmy zabytkową kuźnię, różne ciekawe maszyny, urządzenia i narzędzia wykorzystywane niegdyś  w kopalni ropy naftowej. Niezwykłe wrażenia czekały na nas w Domu Łukasiewicza, w którym obejrzeliśmy multimedialną ekspozycję. Mogliśmy zapoznać się z pracą aptekarza sprzed 160 lat oraz usłyszeć i zobaczyć samego Ignacego Łukasiewicza podczas przeprowadzania eksperymentu w swoim laboratorium. Byliśmy nawet świadkami wybuchu, który nastąpił przy wykonywaniu jednego  z doświadczeń. W Muzeum obejrzeliśmy także bogatą kolekcję lamp naftowych.

W Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, przeszliśmy przez Rynek Galicyjski, odwiedziliśmy wybrane budynki mieszkalne, gospodarcze i usługowe. Duże zainteresowanie wzbudziło wyposażenie dawnej szkoły, gdzie każdy mógł usiąść w drewnianej ławce i zobaczyć  tabliczkę na której się pisało. Spacerując po obiekcie skansenu, uczniowie z zainteresowaniem słuchali opowieści, jak żyli i mieszkali ludzie w tamtych czasach, czym się zajmowali, jakich przedmiotów używali w codziennym życiu.

Tego dnia humory, jak również pogoda nam dopisywała więc pierwszy dzień wycieczki był bardzo udany. Wszystkich czekał zasłużony odpoczynek.

Drugi dzień rozpoczęliśmy od spaceru po Zaporze Solińskiej. Dzieci wysłuchały historii jej powstania, podziwiali okoliczne krajobrazy z zielonymi wzgórzami, pływające tuż przy zaporze ryby oraz poznali zasadę działania elektrowni wodnej. Najważniejszym punktem tego dnia był godzinny rejs statkiem po Zalewie Solińskim. W tym dniu pogoda była burzowa i nie pozwoliła nam na dłuższe trasy bieszczadzkimi szlakami. Po udanych zakupach na solińskich straganach udaliśmy się jeszcze do Myczkowiec zobaczyć mniejszą zaporę wodną.

Po dwudniowej przygodzie w Bieszczadach wracaliśmy w deszczu do domu.
Piękne krajobrazy i interesujące miejsca sprawiły, że wycieczka na długo pozostanie w pamięci uczniów i z pewnością wielu z nich kiedyś jeszcze z sentymentem odwiedzi te szlaki.

GALERIA ZDJĘĆ

Tekst: Małgorzata Kosińska - Mucha