b_150_100_16777215_00_images_DSC_0292.jpgAkcja „Z sercem dla dzieci z Afryki” odbyła się w naszej szkole już po raz czwarty. W tym roku nad przebiegiem akcji czuwało Szkolne Koło Caritas. Akcja wzbudza zawsze duże zainteresowanie. Cieszymy się, że świętując naszą tradycję Tłustego Czwartku możemy w ten sposób pomóc tym, którzy tego bardzo potrzebują. Nasza akcja skierowana była na pomoc misjom w Republice Środkowej Afryki. Pracują tam Świeccy Misjonarze Kombonianie, wśród nich zaprzyjaźniona z naszą szkołą Ania Obyrtacz. Oprócz dożywiania dzieci, rehabilitacji i leczenia chorych obecnie misjonarze pracują nad projektem kształcenia dzieci. Szkoły publiczne są płatne i większości ludzi nie stać na naukę. Z pomocą przychodzą szkoły i przedszkola katolickie.

Głównym celem projektu jest stworzenie godnych warunków do kształcenia dzieci w małej wiosce Safa Tavares należącej do parafii w MONGOUMBIE. Podstawowym zajęciem i źródłem dochodu lokalnej społeczności jest uprawa roli oraz rybołówstwo. Bardzo często jednak nie są oni w stanie wyżywić i zapewnić choćby podstawowego wykształcenie swoim dzieciom. Kształcenie ludzi na tych terenach jest bardzo ważne, by mogli oni podejmować kiedyś nie tylko pracę zarobkową, ale też piastować różne funkcje społeczne. Misjonarze wraz ze społecznością lokalną pragną zbudować przedszkole, które funkcjonuje już od roku, ale mieści się w kaplicy. Konieczny jest oddzielny budynek, by dzieci mogły spędzać tam czas ucząc się i bawiąc wspólnie, podczas gdy ich rodzice trudnią się pracą zarobkową.

Cieszymy się, że będziemy mogli być częścią tego projektu.

Dziękujemy też wszystkim, którzy tak chętnie kupowali te smakołyki. Zgromadziliśmy kwotę 2451, 80. Będzie ona dużą pomocą dla afrykańskich misji.

Rodzice, którzy wsparli nasza akcję:

1. Marta Sowiźrał
  2. Alicja Kozioł