Drukuj

Warszawa da się lubić IMG 7395

Przekonali się o tym uczniowie klas VIII i VII, którzy w ramach projektu Ministra Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę” wybrali się na trzydniową wycieczkę do Warszawy.

W pierwszym dniu naszego pobytu w Warszawie odwiedziliśmy Muzeum Powstania Warszawskiego i Centrum Nauki Kopernik.

W Muzeum Powstania Warszawskiego, przechodząc przez wyznaczone sale, prześledziliśmy przebieg walk powstańczych i okrucieństwo niemieckiego okupanta. Mogliśmy bliżej poznać samych powstańców, którzy z wielkim poświęceniem walczyli o Warszawę. W Centrum Nauki Kopernik poznawaliśmy prawa nauki poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach i własnoręcznie dokonywane eksperymenty na poszczególnych stanowiskach.

W godzinach popołudniowych uczestniczyliśmy we Mszy Świętej w Kościele Najświętszego Zbawiciela. Znajduje się w nim cudowny wizerunek Matki Zbawiciela oraz ołtarz poświęcony świętemu Ekspedytowi, patronowi młodzieży uczącej się i spraw pilnych.

Drugi dzień naszego pobytu w stolicy rozpoczęliśmy od zwiedzania Zamku Królewskiego, siedziby królów i polskiego parlamentu. Podziwialiśmy wspaniałe apartamenty oraz obrazy Canaletta i Jana Matejki.

Na Starym Mieście odwiedziliśmy Bazylikę archikatedralną św. Jana Chrzciciela, która była świadkiem wielu historycznych wydarzeń.

Na Rynku Starego Miasta podziwialiśmy kolorowe kamienice, pomnik Syrenki i Barbakan. Spacerując wzdłuż staromiejskich murów, zobaczyliśmy Pomnika Małego Powstańca. Zwiedzanie Starego Miasta zakończyliśmy przy Kolumnie Zygmunta III Wazy. Na Placu Piłsudskiego zatrzymaliśmy się przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Przejeżdżając ulicami Warszawy, oglądaliśmy  siedzibę Prezydenta RP, Teatr Narodowy, budynki instytucji rządowych i ambasad.

Ostatnim punktem drugiego dnia były Powązki, gdzie spoczywa wielu zasłużonych Polaków. W zadumie stanęliśmy przy grobach bohaterów „Kamieni na szaniec” i poety Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Trzeciego dnia odwiedziliśmy Łazienki Królewskie. Spacerując po ogrodach, podziwialiśmy klasycystyczne zabytki i pomniki.

Ostatnim miejscem naszego pobytu w Warszawie było Centrum Opatrzności Bożej. Zwiedziliśmy Świątynię Opatrzności Bożej, która powstała jako wotum wdzięczności narodu za Konstytucję 3 Maja. O godzinie 12.00 uczestniczyliśmy we Mszy Św. W Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego  przypomnieliśmy sobie życie i działalność dwóch wybitnych Polaków oraz wartości, którymi się kierowali.

Wycieczka była okazją do zobaczenia nowych miejsc, poznania wielu interesujących faktów z historii Polski. Warszawę opuszczaliśmy pełni wrażeń i refleksji.


Galeria zdjęć - zapraszamy!